Who's Who

Our school is organised into Lower School (Years 3 and 4) and Upper School (Years 5 and 6).

 

Senior Leadership Team

Interim Executive Headteacher

Mr Damian Tucker

Tuesdays, Wednesday AM and Thursdays

  • Designated Safeguarding Lead
  • Strategic Planning
  • Performance Management
  • Curriculum, behaviour, teaching & learning

Interim Head of School 

Mr Hugh Hogan-Fleming

  • Deputy Designated Safeguarding Lead
  • Assessment
  • Performance Management
  • Religious Education; Collective and External Worship
  • ICT Hardware & Management
  • Publicity & Communications

 

Senior Leadership Team

 

 

Mrs Libby Fearnside

Wednesdays, Thursday PM & Fridays

  • Inclusion Lead
  • SENDCo (Special Educational Needs and Disabilities Co-ordinator)
  • Deputy Designated Safeguarding Lead
  • PSHE
  • Mental Health and Wellbeing
  • Designated Teacher- Children in Care

 

Mrs Sherry Barlow

  • Maths
  • Computing
  • ICT Hardware and Management

Teaching Staff

LOWER SCHOOL

 

Year 3

 

Mrs Susan Moody - Maxstoke Class 

  • History and Geography

Mrs Ranjani Krishnan -Kendal Class                                                          

  • Art and DT

Year 4

 
Mrs Jane Adams - Arundel Class 

Mrs Mae Pells- Arundel Class

  • RE/Christian Distinctiveness Shadow

Mr Ben Davie - Durham Class 

  • Science

UPPER SCHOOL

 

Year 5

 

Mrs Sherry Barlow - Brecon Class 

  • Maths
  • Computing
  • ICT Hardware and Management

Miss Laura Simpson - Skipton Class 

  • PE
  • Sport Premium
Mrs Eka Towers- Tintagel Class

Year 6

 

Miss Daisy McCallum - Montrose Class 

  • Modern Foreign Languages
  • School Council

Miss Lily Stevenson - Scotney Cass 

  • English

Specialist Teachers & Coaches

 

Mrs Kelly Hart - Music Specialist

Coach Howells - PE Specialist
Coach Parry- PE Coach
Coach Knowles-Baker - PE Coach
   
Mrs Helen Jones - Cover Supervisor
Mrs Enid Kelly - Class Cover & Interventions

 

Teaching Support Staff

Learning Support Assistants (LSAs)                                                        
Mrs Helen Adams

Mrs Claire Beevers

Mrs Roz Duddy
Miss Lorena Fernandez
Mrs Lisa Rootes

Mrs Vanessa Rossiter

Mrs Elizabeth Smith

Mrs Jackie Wilson

Teaching Assistants (TAs)

 
Mrs Poppi Essex - HLTA (Higher Level Teaching Assistant)


Admin Support Staff

Mrs Eileen Englefield - Bursar                                                                   

Mrs Jacqui Tuffen  -  Office & Premises Manager

Mrs Kate Hylands (Monday - Tuesday) - Front Desk

Mrs Suzannah Gadd (Wednesday - Friday) - Front Desk

Mrs Anne Wheelwright  - Clerk to Governors & Admissions

Mr Leigh Forster  - Caretaker